#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Návštevník se ptá: 27. 11. 2013
Dobrý den, jsem migrenik a na jaře tohoto roku jsem nějakou dobu po migréně začal pozorovat na nebi a světlých plochách rychle se pochybující bílé tečky. Šel jsem na kontrolu k očnímu lékaři, během vyšetření mně byl naměřen mírně vyšší nitrooční tlak, který se opakoval i na kontrolách - byl jsem odeslán do glaukomové poradny, zde však byl po sérii dalších vyšetření zelený zákal vyloučen - příčinnou vyššího tlaku jsou silnější rohovky.
Následně mně bylo řečeno, že bílé tečky jsou normální jev. Na internetu jsem narazil na označení Blue field entoptic phenomenom. Samozřejmě jsem navštívil svého neurologa, vyšetření však nic nového neprokázala.
Bohužel je mi tento jev dost nepříjemný, modrá obloha nebo bílé zdi mě doslova svádí k pozorování bílých mžitků, z toho mě však následně dost bolí hlava. A když už se těmto plochám vyhnu, stačí, když potřebuji pod přímým sluncem něco přečíst a na papíru se zjeví spoustu kroutících se teček.
Pozoruji tyto tečky uvnitř budov, a to především na monitoru a pod umělým osvětlením, avšak v mnohem menší míře než pod slunečním světlem.
Asi je to hloupost, ale i přes to, že všechna vyšetření dopadla dobře, mám strach ze zhoršení a následné slepoty.
Nejhorší je, že i když se snažím to vše ignorovat, vždy někdy nějakou tu tečku zahlédnu, a to mě nutí pozorovat je dál a dál, což nakonec vyústí v úvahy o normálnosti tohoto jevu.
Prosím, co si o závažnosti jevu myslíte Vy? Neexistuje alespoň nějaký tip, jak ho prostě ignorovat?
S tisícerými díky
Na otázku odpovídá:
Pokud jsou výsledky všech vyšetření v normě a jedná se skutečně o sklivcové zákalky, pak nemají závažnější význam. V některých situacích obtěžují více, jindy méně- záleží na jejich momentální lokalizaci. Na světlých plochách a za jasného počasí vadí více.Je to projev vlastností sklivce a dotýká se v různé míře prakticky každého. Žádná medikamentózní léčba bohužel nepřináší kýžený efekt, je potřeba se na tento stav adaptovat, nejlépe zvolit takovou činnost, kdy na pozorování těchto fenoménů není čas.