#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Také mnoho slavných a uznávaných osobností se v životě setkalo se zeleným zákalem. Některým z nich (hlavně těm z dávných dob, kdy medicína v léčbě zeleného zákalu dost tápala) tato nemoc vzala i zrak. Podle toho, co o nich víme, se však můžeme domnívat, že nikomu z nich nevzala životní elán a úspěch.

Jan Lucemburský – (1296 – 1346) Ačkoliv se o pravé podstatě jeho oční choroby můžeme spíše jen dohadovat, je jisté, že již od malička byl panovník silně krátkozraký. V průběhu života mu začalo slábnout nejdříve pravé oko, což bylo, jak se někteří historici domnívají, důsledkem právě zeleného zákalu. Jan Lucemburský postupem času zcela oslepl na obě oči a jako slepý také v bitvě u Kresčaku padl.

Georg Friedrich Händel – (1685 – 1759) Slavný skladatel začal ztrácet zrak až v poměrně pokročilém věku, ve svých šestašedesáti letech. Také u Händela se patrně jednalo o zelený zákal. Boj s nemocí trval necelé dva roky, mistr podstoupil i operaci – avšak neúspěšně. Skladatel zemřel již jako zcela slepý. 

Galileo Galilei – (1564 – 1642) O tvrdohlavém astronomovi se traduje, že oslepl následkem přímého pozorování slunce. Ačkoliv takové počínání očím jistě neprospívá, příčinou slepoty Galileo Galilea byl pravděpodobně zelený a zároveň také šedý zákal. 

John Glenn – (nar. 1921) Americký astronaut a letec, ale i manažer a politik. Se zeleným zákalem se potýká již mnoho let. Vedle svých dalších aktivit na veřejnosti se účastní také kampaní, které mají za úkol poukázat na nebezpečí zeleného zákalu. „Chraňte si svůj zrak!“, vyzývá pravidelně Američany muž, který se jako první dostal na oběžnou dráhu země.

Gore Vidal – (nar. 1925) Americký prozaik, esejista a dramatik, který se proslavil i u nás především svými romány z historie. Mezi jeho díla patří například V žlutém lese, Lincoln nebo román z doby římského impéria Julianus. Vidal onemocněl glaukomem až v pokročilém věku. 

Ray Charles – (1930 – 2004) Trpěl zeleným zákalem již od dětství a zcela oslepl ve svých sedmi letech. Americký hudebník, zpěvák a skladatel neměl ani jinak snadné dětství a v patnácti letech osiřel. Jeho hudební kariéra naopak stoupala pořád vzhůru.

James Joyce – (1882 – 1941) Irský romanopisec a básník onemocněl zeleným zákalem v roce 1917, tedy ve svých 35ti letech. Od té doby prodělal několik očních operací a prožil několik období, kdy byl téměř úplně slepý. 

Woody Harrelson – (nar. 1961) Americký herec se úspěšně potýká se zeleným zákalem již mnoho let. Proslavil se například v titulní roli Formanova filmu Lid versus Larry Flint nebo v seriálu Cheers (Na zdraví!). 

Alec Guinness – (1914 – 2000) Také britskému herci Alecu Guinnessovi diagnostikovali zelený zákal až v pokročilém věku. Za svůj dlouhý život si stihl zahrát v mnoha filmech, Pro nejvíce lidí se však stal známým svou rolí Obi-Wana ve Hvězdných válkách.

zelBill Cosby – (nar. 1937) Zelený zákal má i americký herec, známý především z televizních seriálů (např. Cosbyho případy). 

Jose Feliciano – (nar. 1945) Celosvětově proslulý zpěvák a kytarista z Portorika je od narození slepý kvůli vrozenému zelenému zákalu. Do značné míry se tím podobá svému velkému hudebnímu vzoru – Ray Charlesovi.

Přečtěte si

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek