#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Návštevník se ptá: 12. 2. 2013
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na případ mého otce. Má zelený zákal, diagnostikovaný poměrně brzy, zatím totiž nepociťuje téměř žádné příznaky a již asi půl roku se na tuto nemoc "léčí" (kapičky). V říjnu byl na vyšetření s výsledkem, že se mu zákal poměrně zhoršil - resp. snížilo viditelné pole. Lékařka mu řekla, že zatím nebude měnit léčbu a uvidí, co se bude dít dál. Mě osobně to vyděsilo, naivně jsem se domnívala, že v dnešní době se lze ztrátě zraku při léčbě úspěšně vyhnout. Doporučila jsem mu tedy návštěvu na oční klinice na Kladně, kde si ho nechali dva dni na pozorování očního tlaku. Výsledek - oznámili mu, že do tří let ztratí velkou část zraku.
Opravdu to takhle funguje? Pocit, že přijdete o zrak musí být neuvěřitelně hrozný. Mě osobně to ohromně překvapuje, protože jsem se vážně domnívala, že pokud se to podchytí a soustavně léčí, zůstane kvalita zraku zachována... ??

Moc děkuji za odpověď, resp. vyjádření, stále se mi to nezdá...
Na otázku odpovídá:
Glaukom je závažná choroba, která může vést ke ztrátě zrakových funkcí. Ve většine případů při včasné diagnóze a správné léčbě se daří udržet pacientovu kvalitu života, tj, zrakové funkce na takové úrovni, které odpovídají jeho aktivitám. Vyšetření zorného pole je jedním ze základních technik, které slouží ke sledování kompenzace nebo progrese choroby. Je však třeba výsledek správně interpretovat - ne vždy se jedná o zhoršení, ale o tzv.fluktuaci mezi vyšetřeními - do hry vstupuje řada faktorů, které mohou výsledek ovlivnit a ne vždy souvisejí s očními problémy.