Škodlivé účinky příliš silného slunečního světla mohou zvyšovat riziko šedého zákalu. Proto až si budete v létě do tašky balit opalovací krém, vzpomeňte si zároveň i na sluneční brýle
Až si budete v létě do tašky balit opalovací krém s vysokým faktorem pro ochranu své pokožky, vzpomeňte si zároveň i na sluneční brýle. Žhavé letní paprsky škodí nejen kůži, ale i našim očím. Škodlivé účinky příliš silného slunečního světla mohou například zvyšovat riziko šedého zákalu.
Jak slunce škodí očím
Z krátkodobého hlediska může slunce poškodit zrak lidí, kteří stráví delší dobu na silném přímém slunci, například na pláži, ale ještě spíše na sněhu. Sluneční paprsky odrážející se od bílého sněhu nebo vody mohou u nechráněných očí vyvolat zánět rohovky, takzvanou fotokeratitidu. Tu může dokonce doprovázet i přechodná ztráta zraku.
Poškození zraku slunečními paprsky hrozí nejvíce těm, kteří se po většinu dne pohybují na přímém slunci. To je nejsilnější přibližně mezi desátou hodinou dopolední a čtvrtou hodinou odpolední, a v této denní době bychom za jasných letních dnů neměli bez slunečních brýlí vůbec vycházet.
Jak poznat dobré sluneční brýle?
Sluneční brýle by měly splňovat minimálně dvě základní funkce. Za prvé pohlcovat viditelné světlo a tím bránit přílišnému oslnění, a za druhé bránit vstupu ultrafialového záření do oka. Ultrafialové neboli UV záření je krátkovlnná složka slunečního záření, kterou svým zrakem nedokážeme vnímat. Přesto UV paprsky vstupují do volně do nechráněného oka a poškozují je podstatně více než obyčejné viditelné světlo.
Ultrafialové záření obsažené ve slunečních paprscích se obvykle dělí na složky UVA a UVB. Dobré sluneční brýle účinně pohlcují obě tyto UV složky. Kvalitní brýle však vždy nepoznáme na první pohled. Přestože určitým vodítkem může být cena, rozhodně mezi cifrou na cenovce a stupněm ochrany neplatí jednoduchá přímá úměra. Spolehlivým ukazatelem není ani míra zabarvení skel. UV filtr pohlcující škodlivé záření je totiž součástí materiálu čočky, zatímco zabarvení skel zadržuje pouze viditelné světlo. To ovšem pro ochranu oka ani zdaleka nestačí.
Sluneční brýle s UV filtrem jsou obvykle značeny etiketou „UV 400“. Označení písmeny „CE“ zase znamená, že sluneční brýle odpovídají příslušným normám Evropské unie. Čočky slunečních brýlí se dále dělí do skupin značených 0–4 podle toho, kolik propouštějí viditelného záření. Číslo 0 značí čočky velmi světlé, 4 pak čočky nejtmavší. S čočkami typu 3 a 4 se nedoporučuje řídit motorová vozidla.
(vek)
Zdroje:
http://seniorhealth.about.com/od/visionchanges/qt/eye_sun_damage.htm
http://www.vidum.cz/index.php?&desktop=clanky&action=view&id=19