Někomu brýlové obroučky nevadí, jiný by je nejraději hned odložil. Trvalá korekce krátkozrakosti je samozřejmě možná. Jakou metodu ale zvolit? A nebude to moc drahé?
Někomu brýlové obroučky nevadí, jiný by je nejraději hned odložil. Trvalá korekce krátkozrakosti je samozřejmě možná. Jakou metodu ale zvolit? A nebude to moc drahé?
Metod, jak se vypořádat s krátkozrakostí, je hned několik:
PRK – tzv. fotorefrakční keratektomie je laserový výkon používaný ke korekci nižší a střední krátkozrakosti (také astigmatismu). Výkon je prováděn v lokálním znecitlivění oka speciálními očními kapkami, kdy jsou tzv. Excimer laserem z povrchu oka odstraňovány miniaturní částečky tkáně. Metoda je méně invazivní lež LASIK, protože ovlivňuje jen povrchové oblasti rohovky.
LASIK – metoda, která se používá ke korekci krátkozrakosti v širokém rozsahu (také dalekozrakosti a astigmatismu). Lékař ji nedoporučí jen v případě výskytu extrémně vysokého stupně těchto vad. Tato metoda spočívá v kombinaci operační techniky rohovkového laloku s modelováním rohovkové tkáně Excimer laserem a dosahuje dobrého výsledku s rychlým návratem dobrého vidění.
LASEK – tento výkon se používá ke korekci nižší, střední a vyšší krátkozrakosti (ale i dalekozrakosti a astigmatismu). Při výkonu prováděném v lokální anestezii odstraňuje lékař pacientovi pomocí Excimer laseru z povrchu oka mikroskopické částečky tkáně. Tato metoda ovlivňuje pouze povrchní oblasti rohovky, proto je méně invazivní než LASIK. U této metody se také vyskytují menší pooperační obtíže a zraková rehabilitace je o něco rychlejší než u metody PRK.
Implantace čoček – je vhodná pro řešení vysokého stupně krátkozrakosti (také dalekozrakosti) a dosahuje velké přesnosti výsledků i u velmi vysokých vad. Tato metoda spočívá v umístění umělé čočky mezi rohovku a duhovku do přední komory oka, přičemž přirozená čočka zůstává v oku zachována. Metoda s sebou přináší minimum komplikací.
Refrakční lensektomie – metoda se užívá při korekci krátkozrakosti (i dalekozrakosti), zejména u lidí starších šedesáti let závislých na brýlích do dálky. Při tomto výkonu prováděném ultrazvukem se mění dioptrická síla lidské čočky uvnitř oka: obsah se odstraní a do původního lidského čočkového pouzdra je umístěn speciální implantát, tzv. umělá nitrooční čočka.
Která metoda je ta nejlepší?
Nejvhodnější metoda se určuje mj. podle počtu dioptrií a stanovuje se až po komplexním očním vyšetření.
Pro podstoupení výkonu většinou platí určitá pravidla, která je třeba dodržet. Různé kliniky mohou samozřejmě v některých případech udělat výjimku.
Kdo může podstoupit výkon:
- osoba starší osmnácti let
- pacient, jehož dioptrická vada je stabilní minimálně jeden rok
- těhotným a kojícím ženám se výkon neprovádí
Kam za výkonem
Korekci krátkozrakosti nabízí různé oční kliniky, stačí se podívat na internet a do vyhledávače zadat slovní spojení jako „oční kliniky“ nebo „korekce krátkozrakosti“.
Cena zdravých očí
Jedna z důležitých otázek je, kolik vlastně taková operace stojí. Na výkon jednoho oka si připravte přibližně patnáct tisíc korun (ceny se mohou u jednotlivých klinik lišit). Tato suma by měla zahrnovat předoperační vyšetření, výkon a pooperační péči i s léky. Na první pohled se tato částka může zdát vysoká, ale nosíte-li brýle nebo kontaktní čočky delší dobu, pak víte, kolik v oční optice utratíte peněz nejen za obroučky, ale i za stále nová skla při zhoršujícím se zraku, za kontaktní čočky, roztoky na jejich čistění atd. Při porovnání těchto nákladů a nákladů za jednorázovou operaci, která vás může zbavit jednou provždy problému s očima, vám nakonec mohou vyjít velmi překvapující výsledky.
(jan)