Zelený zákal (glaukom) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Poškození zrakového nervu má za následek částečnou nebo úplnou ztrátu zraku.
Zelený zákal (odborně zvaný glaukom) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Protože zrakový nerv v sobě vede veškeré informace o obrazech, které dopadají do našeho oka, jeho poškození má za následek částečnou nebo úplnou ztrátu zraku.
Příčina zeleného zákalu
Hlavní příčinou zeleného zákalu a degenerace zrakového nervu je zvýšený nitrooční tlak. Pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny, která nemůže odtékat, začne tato tekutina utiskovat citlivé oční struktury, především zrakový nerv. Ten může po určité době i zcela odumřít.
Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví. Zvýšený nitrooční tlak totiž nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže. Pokud není člověk vyšetřen lékařem, může si svého onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak.
Projevy zeleného zákalu
Postup ztráty zraku je u zeleného zákalu charakteristický. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli. Jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí takzvané periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.
Zdaleka nejčastější forma zeleného zákalu je chronická, nastupuje zvolna a velmi nenápadně, takže nemocný člověk nepociťuje žádné obtíže a nemá důvod vyhledat očního lékaře. Na onemocnění se tak často přijde až ve chvíli, kdy je část očního nervu nevratně poškozena a pacient přišel o značnou část svého zorného pole.
Aby k tomu nedocházelo, doporučuje se každému člověku staršímu 45 let absolvovat alespoň jednou za dva roky oční vyšetření. Oční lékař dokáže s pomocí přístrojů rozpoznat docela snadno i počínající zelený zákal.
Akutní zelený zákal
V některých vzácných případech se může objevit zelený zákal náhle, v podobě záchvatu. Odborně se takovému stavu říká glaukomový záchvat. Příznaky glaukomového záchvatu jsou nepřehlédnutelné a člověk vyhledá lékaře neprodleně.
Hlavní příznaky glaukomového záchvatu:
- Krutá bolest oka, která může vystřelovat do celého těla či jeho jednotlivých částí. Pacient si tak ani nemusí uvědomit, že bolest vychází právě z oka.
- Nevolnost a zvracení
- Mlhavé vidění až úplná ztráta vidění
- Zarudlé oči a oční víčka
(nes)