#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Cukrovka může zapříčinit oční komplikace

Cukrovka může zapříčinit oční komplikace

23. 8. 2008

Pokud trpíte cukrovkou, pravděpodobně víte, že se pojí s řadou komplikací. Jednou z nich může být onemocnění sítnice oka, takzvaná diabetická retinopatie, která někdy vede k závažné poruše zraku nebo až ke slepotě.

Pokud trpíte cukrovkou, pravděpodobně víte, že se pojí s řadou komplikací. Jednou z nich může být onemocnění sítnice oka, takzvaná diabetická retinopatie, která někdy vede k závažné poruše zraku nebo až ke slepotě.

Pravděpodobnost vzniku diabetické retinopatie se zvyšuje s výší hladiny cukru v krvi (nebo s jejím významným kolísáním) a s délkou trvání cukrovky. Vlastní příčinou onemocnění je poškození sítnicových cév s následným únikem tekutiny z takto porušených cév do sítnice, a dále novotvoření cév nových, nevhodně vyrůstajících na nesprávném místě.

Rozmazané vidění

Člověka trpícího cukrovkou mohou na poškození sítnice upozornit určité příznaky. Jedním z nich je rozmazané vidění, které odpovídá otoku místa nejostřejšího zraku neboli žluté skvrny (macula lutea). Dalšími jsou skvrny, tečky a „létající mušky“ znepříjemňující vidění, které ukazují na drobná krvácení do sítnice.

Kontrola a zase kontrola

Předejít těmto závažným komplikacím lze pouze pravidelnými kontrolami u vašeho očního lékaře. Ten provede vyšetření zrakové ostrosti, vyšetření sítnice při rozšířených zornicích pomocí speciální štěrbinové lampy a takzvanou tonometrii neboli měření nitroočního tlaku, pomocí kterého může odhalit hrozící glaukom (zelený zákal), další možnou komplikaci pokročilé cukrovky.

Hlavní slovo má laser

Hlavní léčebnou možností poškození sítnice při cukrovce je ošetření sítnice pomocí laseru. Zeleným světlem argonového laseru lékař uzavírá (spálením) prosakující cévní výdutě, následkem čehož lze pozorovat vymizení otoku žluté skvrny a odstranění nánosů tuků a bílkovin v sítnici. Provede až několik tisíc laserových zásahů na okraji sítnice s vynecháním jejích středových částí. Tato takzvaná fotokoagulace zachrání zrakovou ostrost až v 50 %.

Jako všude v medicíně i zde platí, že čím rychleji lékař komplikace odhalí, tím vyšší naději na zlepšení či záchranu zraku máte, proto nepodceňujte pravidelné kontroly u očního lékaře!

(sva)

Zdroj:
Diabetic Retinopathy. All About Vision 2007.
Facts About Diabetic Retinopathy. National Eye Institute 2008.

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek