Vědci z univerzity v Torontu spolu s dalšími kolegy objevili dosud neznámou strukturu uvnitř lidského oka, která mimo jiné umožňuje nový pohled na vznik a průběh zeleného zákalu.
Vědci z univerzity v Torontu spolu s dalšími kolegy objevili dosud neznámou strukturu uvnitř lidského oka, která mimo jiné umožňuje nový pohled na vznik a průběh zeleného zákalu. Déle než celé jedno století bylo lidské oko považováno za orgán, který zcela postrádá mízní oběh. Tento předpoklad se však zhroutil, když kanadští vědci přesvědčivě doložili existenci lymfatických cév v oku.
Budeme přepisovat učebnice?
Mízní oběh je tvořen soustavou lymfatických cév, které procházejí celým tělem a odvádějí z tkání přebytečnou tekutinu a odpadní látky do krve, z níž jsou pak odstraňovány ledvinami. Filtrace nitrooční tekutiny hraje velkou roli i při vzniku zeleného zákalu, protože její nadbytek způsobuje zvýšení nitroočního tlaku a následné poškození optického nervu. Až dosud se mělo za to, že odvod nadbytečné tekutiny z oka obstarává především takzvaný Schlemmův kanál, protože lymfatické řečiště v oku chybí. Nyní se však ukazuje, že situace může být ve skutečnosti zcela jiná.
Přítomnost lymfatických cév znamená i imunitní dozor
Výsledky kanadských vědců byly publikovány v odborném časopise Experimental Eye Research. Tým pod vedením profesora Yeni Yücela využil molekulární techniky a 3D rekonstrukci obrazu, jejichž prostřednictvím se mu podařilo identifikovat bohaté řečiště lymfatických cév uložených v řasnatém tělísku lidského oka. Nález byl později potvrzen také pomocí elektronové mikroskopie.
Nález lymfatického řečiště v oku mimo jiné překonává představu, podle které je oko imunitně privilegovaný orgán s minimem imunitních buněk. Mízní neboli lymfatický oběh má totiž kromě již zmíněných funkcí také naprosto zásadní význam pro obranyschopnost organismu.
Podnět pro vznik nových léků
Objev mízní cirkulace v oku bude mít pravděpodobně v budoucnu dopad také na způsob léčby zeleného zákalu a snižování nitroočního tlaku. Až dosud byly známy pouze dvě možné cesty odtoku přebytečné nitrooční tekutiny, a sice skrze Schlemmův kanál a prostřednictvím takzvaného uveosklerálního odtoku. Mízní řečiště v řasnatém tělísku je nyní dalším cílem, na který se budou moci zaměřit nové způsoby léčby zeleného zákalu.
(vek)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com