Zelený zákal (glaukom) vás může připravit o zrak. Proto je dobré vědět, jestli zrovna vy nejste ohroženi více než ostatní. Jinými slovy – vyplatí se znát rizikové faktory. Důležité také je chodit na preventivní oční prohlídky a již při prvních potížích se zrakem okamžitě vyrazit k lékaři.
Deset rizikových faktorů glaukomu
Pravděpodobnost rozvoje zeleného zákalu zvyšují:
- Přibývající věk. Výskyt glaukomu stoupá u lidí starších 60 let.
- Zvýšený nitrooční tlak. Jeden z hlavních rizikových faktorů. U většiny pacientů s glaukomem přesahuje naměřená hodnota nitroočního tlaku 21 mmHg.
- Výskyt v rodině. Pravděpodobnost rozvoje zeleného zákalu je u vás vyšší, jestliže se toto onemocnění ve vaší rodině již objevilo, zvláště u rodičů nebo sourozenců. Hlavně u tzv. glaukomu s otevřeným úhlem je rodinná zátěž celkem častá.
- Zranění a operace očí. Tupá poranění oka, úrazy při sportu nebo opakované operace očí mohou vyvolat zánětlivé procesy v očích nebo poškození odvodného systému oka. Následkem těchto postižení mohou být lidé k rozvoji glaukomu náchylnější.
- Dlouhodobé užívání kortikoidů.
- Vysoká krátkozrakost.
- Dalekozrakost. Lidé trpící dalekozrakostí mají větší sklon k výskytu jedné z forem zeleného zákalu – glaukomu s úzkým úhlem.
- Jiná onemocnění. Jedná se zejména o migrénu, cukrovku, nízký, nebo naopak vysoký krevní tlak.
- Nižší tloušťka rohovky. Zelený zákal hrozí lidem s centrální tloušťkou rohovky menší než 0,5 mm.
- Rasa či etnická skupina. Více ohroženi glaukomem jsou Hispánci, Asiaté a černoši.
Nejlepší možnou prevencí zeleného zákalu je chodit na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Objednejte se, i když nepociťujete žádné obtíže. Jen tak je možné zachytit glaukom včas a zabránit nevratnému poškození zraku.
Pokud už dojde k rozvoji onemocnění, je nejdůležitější užívat předepsané léky přesně podle pokynů lékaře. Velmi užitečné také je sbírat o zeleném zákalu co nejvíce informací ze seriózních webových stránek nebo příruček určených pro pacienty.
(svat)
Zdroj:
www.visionaware.org