Existuje mnoho možností, jak léčit glaukom. Všechny metody mají za cíl snížení nitroočního tlaku, ovšem ne každá je vždy vhodná. Volba i dopady terapie jsou zcela individuální záležitostí. Kdy je dobrým řešením klasická operace a pro koho se hodí spíše laser?
Po stanovení diagnózy zeleného zákalu je prvním krokem obvykle sestavení léčebného plánu. Výběr optimálního způsobu terapie bude záviset na typu glaukomu, závažnosti a rychlosti progrese onemocnění a též na příznivosti odpovědi organismu na daný typ léčby.
Nejdůležitější faktory pro terapii
Při sestavování léčebného plánu musí lékař vzít v úvahu následující hlediska:
- rodinnou anamnézu a rizikové faktory glaukomu,
- celkový zdravotní stav pacienta,
- výsledky měření nitroočního tlaku a tloušťky rohovky,
- zhodnocení funkce zrakového nervu,
- testování zrakových schopností,
- cílovou hodnotu nitroočního tlaku po nasazení léčby,
- dosavadní způsob řešení glaukomu a dosaženou úspěšnost.
Když kapky nefungují
Většina pacientů s glaukomem začíná svou léčbu konzervativně, tedy očními kapkami. Jen minimum osob podstupuje hned po stanovení diagnózy chirurgický zákrok. Důvodem je hlavně vysoké riziko vzniku komplikací. Lékaři tento typ léčby upřednostňují v případě, že pacient nemůže brát oční kapky nebo jsou v jeho případě neúčinné. Velkou výhodou operace je, že pokud je úspěšná, umožní snížit nitrooční tlak bez nutnosti další následné léčby kapkami (nebo jsou nutné jen v nižších dávkách). To se však naneštěstí nestává ve všech případech. Pokud se po zákroku nitrooční tlak výrazně nesníží, lze operaci opakovat.
Kdo je vhodným adeptem
O tom, zda je chirurgický zákrok správnou volbou pro daného pacienta, rozhoduje:
- závažnost onemocnění glaukomem,
- přítomnost šedého zákalu,
- náchylnost dotyčného k infekcím,
- věk a celková fyzická kondice,
- jak je snášena léčba očními kapkami,
- jestli pacient v minulosti už chirurgický zákrok podstoupil,
- schopnost zvládnout následnou pooperační péči.
Laseru netřeba se bát
Možným řešením glaukomu bývá i laserový zákrok. Při něm se zacílí světelný paprsek velmi přesně a rychle na konkrétní místo v tkáních oka. Výsledkem je oproti klasickému chirurgickému výkonu menší bolestivost, otoky i jizvení. S tím souvisí též kratší doba rekonvalescence. I když úspěšnost laserové operace závisí na mnoha faktorech, zdá se, že snížení nitroočního tlaku není většinou tak výrazné jako po chirurgickém zákroku. V mnoha případech musí pacient i nadále užívat oční kapky. Pokud ale jedinec s glaukomem upřednostňuje bezpečí a malé riziko komplikací, je pro něj laserový zákrok vhodnou volbou.
(svat)
Zdroj:
www.brightfocus.org