#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Kontaktní čočky budou automaticky dávkovat léky

Kontaktní čočky budou automaticky dávkovat léky

29. 8. 2008

Biomedicínští inženýři nedávno vyvinuli materiál, který v budoucnu pravděpodobně usnadní život mnoha pacientům. HighTech kontaktní čočka svému nositeli v případě nutnosti automaticky aplikuje i lék.

Biomedicínští inženýři nedávno vyvinuli materiál, který v budoucnu pravděpodobně velmi usnadní život mnoha pacientům s glaukomem. HighTech kontaktní čočka vyrobená z tohoto materiálu bude svému nositeli měřit v pravidelných intervalech nitrooční tlak a v případě nutnosti automaticky aplikuje příslušný lék.

Tlak změří stříbrné mikrosenzory

Autoři supermoderního materiálu, vědci z Kalifornské univerzity, použili jako základ materiálu polymer označovaný zkratkou PDMS, na který aplikovali stříbrný prášek. Právě stříbro, které má mimo jiné i antimikrobiální účinky, umožňuje kontaktní čočce budoucnosti její zázračné účinky.

Chytré čočky

Speciální materiál vytvarovaný do podoby kontaktní čočky umožní přesné dávkování léků snižujících nitrooční tlak a dávky těchto léků bude „chytrá“ čočka automaticky řídit podle aktuální hodnoty nitroočního tlaku. Jeho hodnoty zjistí speciální tlakové mikrosenzory. Ambice kalifornských vědců však nekončí ani u těchto převratných funkcí. Nová čočka bude moci naměřené hodnoty nitroočního tlaku i zaznamenat, čímž umožní jejich dlouhodobé sledování a statistické vyhodnocení.

Pomoc pro zapomnětlivé pacienty

Aplikace léků pomocí čoček bude nejen vítanou novinkou pro technicky zaměřené pacienty s glaukomem (tedy zeleným zákalem), ale především velká pomoc pro ty, kteří na pravidelnou aplikaci léků zapomínají nebo neovládají správnou techniku aplikace očních kapek. Medicínské průzkumy pravidelně upozorňují na to, že mnozí pacienti se zeleným zákalem neužívají svou léčbu správně. To platí především tehdy, pokud musejí užívat více kapek zároveň.

První převratné kontaktní čočky již byly vyzkoušeny na několika dobrovolnících, na jejich běžnou distribuci v lékařských ordinacích si však ještě počkáme. Vývoj a testování novinky stále pokračuje, inženýři při tom spolupracují s lékaři z lékařské fakulty Kalifornské univerzity.

O detailech struktury a výroby nového materiálu pojednává článek v červencovém čísle časopisu Advanced Functional Materials.

(vek)

Zdroj: Photopatternable Conductive PDMS Materials for Microfabrication. Advanced Functional Materials 2008 July 9.

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek