Včasné odhalení zeleného zákalu a dodržování léčebných opatření umožňuje významné snížení rizika těžkého poškození zraku, nebo dokonce slepoty. Přesto se najdou jedinci, kteří s lékaři v léčbě glaukomu nespolupracují. Proč?
Z provedených vědeckých studií vyplývá, že nemocní trpící zeleným zákalem spíše dodržují doporučenou léčbu v případě, kdy skutečně chápou závažnost onemocnění i principy zvolené terapie a pokud je jejich léčebný plán jednoduchý. Správně aplikovanou terapií lze přitom v řadě případů předejít nutnosti chirurgického zákroku, zabránit dalšímu poškození optického nervu a zraku jako takového. Výsledky výzkumu zveřejněného v minulém roce ukázaly, že až 58 % jedinců trpících zeleným zákalem neužívá léky tak, jak je předepsáno, a to nejčastěji proto, že nechápou závažnost onemocnění. Mezi další důvody patří složité schéma dávkování léku nebo přítomnost nežádoucích účinků, které mohou léčbu doprovázet.
Nevědomé porušování
Ne vždy nemocní nedodržují terapii záměrně. Problém může nastat během samotné aplikace očních kapek, jejichž podávání má svá pravidla. Aby léčivá látka přítomná v užívaném roztoku skutečně pomáhala, je třeba dodržovat následující doporučení:
- V případě, že užíváte společně s očními kapkami také mast určenou do očí, aplikujte kapky vždy jako první.
- Poté, co zakloníte hlavu, vytvořte vytáhnutím spodního víčka jakousi kapsu, do níž kapky aplikujete.
- Po podání léku oko zavřete a neotvírejte ho alespoň jednu minutu, aby nedošlo k nežádoucímu odplavení roztoku.
- Když je oko zavřené, jemně zmáčkněte jeho vnitřní koutek.
- Jestliže musíte aplikovat ještě jiný typ očních kapek, počkejte alespoň 5 minut, než začnete kapat další lék.
Pokud máte s podáváním očních kapek jakékoliv problémy, nebojte se svěřit očnímu lékaři. Ten vám v případě potřeby správný způsob kapání názorně předvede.
(veri)
Zdroj:
www.pharmacytimes.com