V létě houfně zapomínáme na pracovní povinnosti a snažíme se co nejvíce dohonit nedostatek vzrušení a zajímavých zážitků, který jsme nahromadili v průběhu roku.
V létě houfně zapomínáme na pracovní povinnosti a snažíme se co nejvíce dohonit nedostatek vzrušení a zajímavých zážitků, který jsme nahromadili v průběhu roku. Lidé se zeleným zákalem se však často bojí, že jejich nemoc je vylučuje z některých dobrodružných letních aktivit. Podívejme se, nakolik jsou podobné obavy oprávněné.
Škodí glaukomatikům potápění?
Mnoho lékařů je zajedno v tom, že prostředí zvýšeného tlaku, jaké panuje třeba pod vodou, může skrze zvýšení nitroočního tlaku zhoršovat zelený zákal. Jakkoliv tento názor vypadá logicky, až dosud nebylo nikdy potvrzeno, že potápění může pro pacienty s glaukomem skutečně představovat vážný problém. Jedno z možných vysvětlení je, že glaukomatické poškození je spíše výsledkem rozdílu mezi tlakem uvnitř oka a tlakem vnějšího prostředí než pouhé absolutní hodnoty nitroočního tlaku.
Zvažte okolnosti, informujte se
Přestože občasné potápění pravděpodobně není pro pacienty s glaukomem nijak škodlivé, určité okolnosti je potřeba zvážit. Za prvé některé léky užívané pro snížení nitroočního tlaku mohou mít vedlejší účinky, které se s potápěním neslučují. Například mohou mírně snižovat srdeční frekvenci, což u malého procenta lidí může zvýšit riziko ztráty vědomí pod vodou.
Další riziko skryté v potápění se týká těch pacientů, kteří podstoupili některou z filtrujících operací. Tyto operace vytvářejí miniaturní komunikaci mezi přední komorou oční a vnější oblastí spojivek a případné barotrauma obličeje způsobené potápěním by mohlo tuto komunikaci částečně zablokovat nebo případně zcela přerušit. Potápění tedy rozhodně není pro pacienty se zeleným zákalem zakázanou disciplínou, avšak se svým záměrem by měli seznámit očního lékaře a probrat s ním možná rizika, která by pro ně a pro jejich zrak mohla z této letní radovánky případně vyplynout.
„Rizikových“ aktivit může být nekonečně mnoho
Kromě potápění vypočítávají někteří odborníci také další rizikové aktivity, které by lidé se zeleným zákalem měli dobře zvážit: řadí se sem cvičení, při kterých je častá pozice hlavou dolů (jóga), bungee jumping, a někdy dokonce i obyčejné plavání. Podobná doporučení je však podle jiných odborníků třeba brát s rozumnou rezervou: vždyť výsledky jedné seriózní studie uvádějí, že nitrooční tlak zvyšuje také pečlivě utažená kravata.
(vek)
Zdroje:
http://www.diversalertnetwork.org/medical/faq/faq.aspx?faqid=87
http://www.glaucoma-foundation.org/news_story.php?i=6