Vědci na Michiganské univerzitě vyvinuli miniaturní zařízení, které umí měřit nitrooční tlak a je možné jej implantovat do oka pacientovi se zeleným zákalem.
Vědci na Michiganské univerzitě vyvinuli miniaturní zařízení, které umí měřit nitrooční tlak a je možné jej implantovat do oka pacientovi se zeleným zákalem. Tam bude toto zařízení sloužit k hlídání průběhu a případného zhoršování onemocnění.
Nejmenší počítač na světě
Autoři nového systému nejsou právě skromní. Podle nich se jedná o nejmenší počítač na světě – jeho velikost je přibližně 1 milimetr čtvereční.
Speciální zařízení obsahuje:
- mikroprocesor s minimálními nároky na energii,
- tlakový senzor,
- paměť k ukládání naměřených dat,
- miniaturní baterii.
Kromě toho je vybaveno i solárním článkem a bezdrátovým vysílačem s anténou, který může získaná data posílat k externímu čtecímu zařízení. Připojit se může také do bezdrátové počítačové sítě.
Malá věc, která dokáže velké věci:
- Slunce na dobití stačí – K plnému dobití baterie je nutné zařízení vystavit alespoň na deset hodin umělému osvětlení v místnosti nebo na jeden a půl hodiny slunečnímu světlu.
- Úschovna dat – Informace o nitroočním tlaku, které naměří, dokáže zařízení uchovávat maximálně po dobu jednoho týdne.
- Pravidelné měření – Měření nitroočního tlaku automaticky probíhá pravidelně každých patnáct minut.
- Minimální spotřeba – Měření v průměru spotřebuje 5,3 nanowattu elektrické energie.
Miniaturní počítače se v medicíně využívají stále častěji
Zařízení na monitorování zeleného zákalu zatím není běžně komerčně dostupné a bude potřebovat ještě několik let vývoje k tomu, aby ho pacienti mohli snadno a bezpečně využívat. Avšak maličký vynález, který je schopný měřit nitrooční tlak, naměřené hodnoty uchovávat a bezdrátově přenášet do dalších elektronických zařízení, je pouze jeden z mnoha podobných přístrojů, které se v moderní medicíně budou objevovat stále častěji. Pacienti i jejich lékaři tak budou mít možnost nepřetržitě sledovat důležité ukazatele zdravotního stavu – od krevního tlaku až po koncentrace vybraných látek v krvi.
(vek)
Zdroj: www.medindia.net