To, co glaukom způsobuje, je vysoký nitrooční tlak, který utlačuje vlákna zrakového nervu. Navíc může být tento nerv postiženého oka málo prokrvován, což dále přispívá k poškození oka.
Glaukom přestavuje závažné a zákeřné onemocnění očí. Závažné proto, že může poškodit zrakový nerv, a zákeřné proto, že probíhá pomalu a nepozorovaně a pacient většinou dlouho nezaznamená žádné příznaky. Jednou z možností, jak glaukom diagnostikovat, je použití tzv. Heidelberského retinálního tomografu.
Glaukom, lidově nazývaný také zelený zákal, vlastně žádným zákalem není. To, co glaukom způsobuje, je vysoký nitrooční tlak, který utlačuje vlákna zrakového nervu. Navíc může být tento nerv postiženého oka málo prokrvován, což dále přispívá k poškození oka. Úbytek zraku způsobený glaukomem je nezvratný. Je tedy nanejvýš důležité případný glaukom odhalit včas.
Co je HRT metoda
Velkým přínosem pro pacienty je Heidelberský retinální tomograf (HRT). Tento vyšetřovací přístroj totiž významně přispívá k včasné diagnostice glaukomu a kontrole účinnosti terapie u glaukomu již léčeného. HRT je laserový skenovací systém, který poskytuje kvantitativní popis topografie terče zrakového nervu a jeho posouzení v čase. Přístroj zjišťuje přítomnost glaukomových změn a jejich případného nárůstu. Výsledný obraz je s vysokým kontrastem, navíc lze pořídit i prostorový (3D) obraz. Vyšetření je nebolestivé, a navíc není zapotřebí rozkapání oka. Nenastává tedy následný nepříjemný stav dočasného zhoršeného vidění.
Nenahraditelná prevence
Vyšetření HRT přístrojem je preventivní vyšetření, díky kterému lze velmi brzy odhalit první známky onemocnění. Pacienti takto vyšetření mohou být například zařazeni do rizikové skupiny lidí, u kterých se může glaukom později vyskytnout. Jsou pak zváni na častější kontroly, kde lze glaukom včas zjistit, zahájit léčbu, a tím významně zmírnit riziko většího poškození zraku.
A pro koho je preventivní vyšetření HRT přístrojem vhodné? Především pro osoby:
- krátkozraké
- z rodin, kde se dědičně vyskytuje glaukom
- s diabetem
Vyšetření lze provést na žádost pacienta nebo na doporučení lékaře. Není však hrazeno zdravotními pojišťovnami a platba se pohybuje okolo 200 Kč za jedno oko.
(jan)