#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Nadějný lék zlepšuje zrak lidem se zeleným zákalem

Nadějný lék zlepšuje zrak lidem se zeleným zákalem

29. 9. 2009

Zelený zákal se dá většinou úspěšně léčit, avšak jednou poškozenému optickému nervu již není pomoci. Italští vědci nyní v laboratoři testují látku, která by tento zažitý pohled na věc mohla změnit.

Při neléčeném zeleném zákalu postupně odumírá optický nerv v oku člověka, což způsobuje poškození zraku a výpadky v zorném poli. Zelený zákal se dá většinou úspěšně léčit, avšak jednou poškozenému optickému nervu již není pomoci. Italští vědci nyní v laboratoři testují látku, která by tento zažitý pohled na věc mohla změnit. Nový potenciální lék dokáže „uzdravit“ již jednou poškozená vlákna optického nervu a tím zlepšit zrak pacientů.

Dosavadní léčba onemocnění dokáže zastavit

Vědci zatím nadějnou látku testují především na laboratorních potkanech, ale už ji měli možnost vyzkoušet i první tři lidé. Jak výsledky s léčením zvířat, tak zkušenosti tří lidských pacientů jsou překvapivě dobré: zdá se, že potenciální lék dokáže zvrátit i beznadějný průběh zeleného zákalu, a dokonce zlepšit vidění lidem, jejichž optický nerv již začal podléhat poškození.

Zelený zákal je onemocnění způsobené odumíráním optického nervu, který je ve většině případů poškozován vysokým nitroočním tlakem. Dnešní léky dokážou nitrooční tlak snížit a tím zabránit dalšímu poškození optického nervu; nervovým vláknům, která už začala odumírat, však již není pomoci. Léčba tak může postup zeleného zákalu sice zastavit, vrátit zpět již jednou poškozený zrak však nedokáže.

Nový lék by mohl vrátit zpět již poškozený zrak

Vědci z univerzity v Římě mají v rukou látku s přelomovými účinky. Ta dokáže nejen zastavit postup zeleného zákalu, ale také vyléčit poškozená vlákna optického nervu a tím vylepšit zrak pacientů. Tato látka patří mezi takzvané nervové růstové faktory a podporuje růst a „kondici“ nervových vláken. Bohužel ani tato látka nedokáže zázraky – přestože uzdraví již poškozená vlákna optického nervu, zcela odumřelá vlákna vzkřísit nedokáže. Nervové buňky a jejich vlákna totiž patří mezi tkáně, které se téměř nedokážou obnovovat.

Růstový nervový faktor zatím na vlastní kůži vyzkoušeli tři lidští pacienti trpící zeleným zákalem. U těchto lidí dosavadní léčba sice snížila nitrooční tlak, stav jejich zraku se však i nadále zhoršoval. Po podání nervového růstového faktoru se u dvou z těchto pacientů zrak dokonce zlepšil, u třetího z nich se alespoň zastavilo jeho neustálé zhoršování. Po prvních nadějných výsledcích bude samozřejmě pokračovat další výzkum, avšak cesta z laboratoře k finálnímu léčivu je vždy ještě velmi dlouhá. Nervový růstový faktor však zatím přinejmenším naznačil cestu, kudy se může ubírat léčba zeleného zákalu v budoucnosti.

(vek)

Zdroj: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8180992.stm

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek