Chemikálie, cizí tělesa nebo vodní pára. To vše se může podílet na poranění očí při výkonu zaměstnání. Z názorů odborníků přitom vyplývá, že drtivé většině úrazů lze předcházet správným užíváním ochranných pomůcek.
Je pravdou, že zranění oka a očnice nepatří mezi úplně nejčastější pracovní úrazy. Statistikám spíše vévodí zlomeniny končetin, poškození kloubů a dalších částí těla. Na rozdíl od jiných nehod však mívá poškození zraku často dlouhodobé a trvalé následky, zejména v podobě různých poruch. Smutnou skutečnost navíc podtrhuje jasné stanovisko bezpečnostních expertů. Podle nich lze totiž až 90 % případů poranění oka na pracovišti předcházet. Především používáním ochranných pomůcek určených pro konkrétní typ činnosti.
Můžeme si za to sami
Ve Spojených státech amerických proběhl mezi zraněnými pracovníky výzkum, podle jehož výsledků téměř 3 z 5 postižených v době nehody neměli žádnou zrakovou ochrannou pomůcku. Zranění nejčastěji způsobují odletující částice, chemikálie nebo radiační záření. Poměrně specifickým jevem je pak přenos viru hepatitidy a HIV přes spojivkový vak, což se týká zejména zdravotnických pracovníků, ale také policistů a dalších členů bezpečnostních a záchranných složek.
Obrana musí být účinná
Ochrana zraku a obličeje, to je široká paleta různých prostředků, mezi které mimo jiné patří:
- ochranné brýle,
- obličejové štíty,
- svářecí štíty.
Pomůcky jsou vyrobeny pro ochranu očí proti různým typům rizik a nelze je používat, jak se nám zrovna hodí. Musí být vždy vybírány na základě nebezpečí, kterým je konkrétní pracovník vystaven. Například obyčejné brýle nošené pro korekci zrakových poruch se tak ani omylem neřadí do kategorie ochranných pomůcek. Obdobně je tomu i v případě kontaktních čoček. Ty sice mohou zlepšovat pracovní podmínky získáním širšího zorného pole a menším zkreslením obrazu, jako takové však nepředstavují účinnou bariéru proti pracovním rizikům. Proto musí být vždy používány současně s vhodnou zrakovou ochrannou pomůckou.
Důležitá volba
Použití konkrétního výrobku se zcela odvíjí od rizik na daném pracovišti. Pokud například pracujete s chemikáliemi, určitě se neobejdete bez používání uzavřených brýlí. V případě odletujících částic jsou naopak často nutné ochranné štíty, které nechrání pouze zrak, ale celý obličej.
(holi)
Zdroje:
www.aoa.org
www.uzis.cz