Oční vyšetření je běžnou součástí preventivních prohlídek u dětí. Miminka by měla být vyšetřena již brzy po narození. Jen tak se dají včas zachytit případné vrozené anomálie. Jak ale zajistit, aby vyšetření zvládly?
Oční vyšetření je běžnou součástí preventivních prohlídek u dětí. Miminka by měla být vyšetřena již brzy po narození. Jen tak se dají včas zachytit případné vrozené anomálie. I starší děti je důležité vyšetřit. Jak ale zajistit, aby vyšetření zvládly?
U dětí do tří let nemůžeme očekávat nějakou výraznější spolupráci při vyšetření, jde hlavně o to, aby zvládly fixovat předmět. U větších dětí, které již dobře mluví a rozeznávají jednotlivé tvary, je naopak spolupráce při vyšetření velmi důležitá.
Rodič musí vědět, co vyšetření obnáší
Udělejte si na své dítě čas a podrobně mu vysvětlete, jak bude vyšetření u očního lékaře probíhat. Pokud to sami nevíte, neváhejte se lékaře předem zeptat, určitě vám rád podá potřebné informace. Především se ujistěte, zda dítě pochopilo, že u lékaře bude žádáno, aby se dívalo na obrázky a popsalo, co přesně vidí. Takto bude testováno nejprve každé oko zvlášť (tzv. monokulární vidění) a posléze i obě oči dohromady (vidění binokulární).
Rozeznat loďku od auta…
Je důležité, aby si dítě obrázky nepletlo. To by pak mohlo způsobit falešně horší výsledek vyšetření. V některých ordinacích také u dětí zkoušejí zrakovou ostrost na optotypech s písmenem E (tabule umístěná 5 či 6 metrů před vyšetřovaným). Na optotypu je do různých směrů otočeno písmeno E. Dítě pak dostane do ruky šablonu s tímto písmenem a má za úkol jej otočit do takové pozice, v jaké vidí písmeno E na optotypu před sebou. To vyžaduje velké soustředění, proto je vhodné si celou záležitost nacvičit.
Vyrobte si vlastní „éčko“
Ze čtvrtky si doma vystřihněte velké písmeno E a na papír, který bude ve vzdálenosti přibližně pěti metrů, zkuste napsat několik písmen E otočených do různých pozic – není nutné, aby se velikost písmen zmenšovala tak jako v ordinaci. Jde totiž především o to, aby dítě pochopilo to, co se po něm chce – tedy že má písmeno postavit do správné pozice. Přesné měření zrakové ostrosti je samozřejmě na lékaři.
Strašák jménem tupozrakost
U dětí do pěti let je velice důležité především odhalení tzv. amblyopie neboli tupozrakosti. To je onemocnění, při kterém jedno oko vidí výrazně hůře než druhé. V takovém případě obvykle funkci přejímá jen oko lépe vidoucí. Naopak oko amblyopické, pokud zůstane neléčeno, podléhá dalšímu snižování zrakových funkcí. To celé může vyústit až v jeho úplnou slepotu. Při očním vyšetření je proto velice důležité, aby dítě zvládlo testování vidění každým okem zvlášť, a hlavně aby bylo ochotné s lékařem spolupracovat.
(sva)
Zdroj: http://my.clevelandclinic.org/healthy_living/childrens_health/eye_care, last reviwed on: 12/20/2006