Makulární degenerace je vážné onemocnění zraku, které obvykle postihuje lidi vyššího věku. Také z tohoto důvodu mnoho z nás nepřemýšlí včas nad tím, jak se této nemoci vyhnout.
Makulární degenerace je vážné onemocnění zraku, které obvykle postihuje lidi vyššího věku. Také z tohoto důvodu mnoho z nás nepřemýšlí včas nad tím, jak se této nemoci vyhnout. Přestat s kouřením je patrně nejdůležitější krok, který můžeme podniknout, abychom snížili riziko onemocnění, které často vede i k úplné ztrátě zraku.
Na vzniku spolupracují cigarety i genetika
Protože makulární degenerace postupně ničí struktury oka, které zajišťují ostré vidění v centru zorného pole, má na svědomí ztrátu takzvaného centrálního vidění. To znamená, že člověk dokáže vidět dobře jen předměty, na které nezaostřuje a které vnímá periferním viděním. Pokud se snaží rozpoznat například obličej povědomé osoby nebo přečíst nějaký nápis, po chvíli propadne beznaději: čím usilovněji se na něj dívá, tím spíše vnímá místo ostřeného objektu jen rozmazanou skvrnu.
V nedávné době byla zveřejněna další studie, která potvrzuje, že velký vliv na rozvoj makulární degenerace má právě kouření. Výskyt makulární degenerace u kuřáků je dvakrát až třikrát častější než u nekuřáků a riziko nemoci je tím vyšší, čím více cigaret denně člověk vykouří. U silných kuřáků má makulární degenerace také rychlejší průběh a častěji končí i úplnou slepotou.
Chcete vidět? Záleží to jen na vás…
Kouření cigaret samozřejmě není jediný faktor, který způsobuje makulární degeneraci. Pravdou však je, že je to ten hlavní faktor, který jsme schopni sami ovlivnit. Nejdůležitější podíl na rozvoji onemocnění mají pravděpodobně naše geny, nezdravé genetické vlohy se však kouřením ještě zvýrazňují. Lidé, kteří jsou svými geny ke vzniku makulární degenerace predisponováni, si mohou pravidelným kouřením zvýšit riziko jejího vzniku až 144krát.
Riziko stoupá s věkem, důležité je přestat kouřit co nejdříve Pravděpodobnost vzniku makulární degenerace, podobně jako u glaukomu a dalších očních onemocnění, se zvyšuje s věkem. U lidí starších padesáti let je dokonce hlavní příčinou slepoty ve vyspělých zemích. Je velmi těžce léčitelná, a i pokud nezpůsobí úplnou slepotu, často postiženým lidem zcela znemožní rozeznávat obličeje nebo číst, o řízení auta ani nemluvě. Relativně dobrou zprávou je, že riziko vzniku makulární degenerace se snižuje vždy, když přestaneme kouřit. Nikdy tedy není pozdě začít s prevencí. A čím dříve člověk odloží poslední cigaretu, tím více se jeho riziko tohoto onemocnění sníží.
(vek)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/171282.php