O nejdůležitějším lidském smyslu často kolují nejrůznější pověry. Jejich velikost plně odpovídá významu, jaký má zrak pro lidský život. Zkuste se otestovat: rozpoznáte, které z následujících výroků jsou pravdivé a které nikoli?
O nejdůležitějším lidském smyslu často kolují nejrůznější pověry. Jejich velikost plně odpovídá významu, jaký má zrak pro lidský život. Zkuste se otestovat: rozpoznáte, které z následujících výroků jsou pravdivé a které nikoli?
Budete-li jíst hodně mrkve, budete mít lepší zrak – pravda. Mrkev má vysoký obsah vitaminu A, který je pro dobrý zrak klíčový. Vitamin A však není pouze v mrkvi, můžete ho získat i z mléka, vaječného žloutku nebo jater.
Pokud se budu dívat na televizi příliš zblízka, zkazím si oči – mýtus. Sedění u televize blíže, než je nutné, vám může způsobit bolesti hlavy, zrak vám to však nezhorší.
Čtení při špatném osvětlení vám poškodí zrak – mýtus. Podobný případ jako s televizí – možná vás bude z takového čtení bolet hlava, na vaše oči však vliv nemá.
Nošení brýlí nebo kontaktních čoček oslabí vaše oči, takže se budou trvale zhoršovat – mýtus. Nošení brýlí vaše oči neoslabí. Počet dioptrií se může zvyšovat jako důsledek věku nebo postupující nemoci, současné nošení brýlí za to však nemůže.
Děti, které šilhají, z toho vyrostou – mýtus. Samo od sebe šilhání nezmizí. U malých dětí se však dá snadněji léčit, proto je nejlepší ho odhalit a začít řešit včas.
Neexistuje způsob, jak se v případě nemoci chránit před ztrátou zraku – mýtus. Hned při prvních příznacích, jako je zamlžené vidění nebo například vnímání světelných záblesků, byste měli navštívit lékaře. V závislosti na příčině je často možné ztrátě zraku zabránit nebo ji alespoň oddálit.
Noční světlo v pokoji vašich dětí jim může způsobit krátkozrakost – mýtus. O této možnosti se dříve spekulovalo, nikdy však nebyla potvrzena.
Budete-li se dívat přímo do slunce, poškodíte si oči – pravda. Pohled přímo do slunce může nejen dočasně rozostřit váš zrak, ale také jej trvale poškodit. UV záření přítomné ve slunečních paprscích se podílí na vzniku makulární degenerace, zánětu sítnice nebo dystrofie rohovky.
Používání umělých sladidel způsobí, že vaše oči budou více citlivé na světlo – pravda. Kromě umělých sladidel způsobují větší citlivost na světlo také některá antibiotika, léky na snížení krevního tlaku nebo hormonální antikoncepce.
(vek)
Zdroje:
www.medicinenet.com
careyeasy.com