Oční lékař, podobně jako specialisté jiných medicínských oborů, běžně užívá řadu odborných a pro laika často nesrozumitelných výrazů. Přinášíme proto slovníček pojmů, jejichž osvojením svému oftalmologovi lépe porozumíte.
Oční lékař, podobně jako specialisté jiných medicínských oborů, běžně užívá řadu odborných a pro laika často nesrozumitelných výrazů. Přinášíme proto slovníček pojmů, jejichž osvojením svému oftalmologovi lépe porozumíte.
1. Myopie
Myopie neboli krátkozrakost ztěžuje svému nositeli vidění na dálku. Dotyčný může mít problémy s řízením automobilu, sledováním televize či s některými druhy sportu. Vidění je rozmazané, oči se snadno unaví. Ke zlepšení stavu lékaři předepisují brýle, kontaktní čočky a v některých případech laserovou operaci oka.
2. Hypermetropie
Nemocní trpící hypermetropií nebo také dalekozrakostí mívají problémy se čtením knih, šitím a sledováním dalších blízkých předmětů. Na dálku vidí bez potíží. Korekce dalekozrakosti je možná obdobnými způsoby jako v případě krátkozrakosti.
3. Presbyopie
Jde o vetchozrakost, což je přirozený důsledek stárnutí oční čočky. Začíná se projevovat po 45. roku věku a je pro ní typické zhoršení vidění na blízko. Právě kvůli presbyopii si starší lidé často oddalují knihu nebo jiné předměty dále od očí. Nošení brýlí či laserová operace situaci vylepší.
5. Astigmatismus
Astigmatismus je oční vada způsobená nepravidelností rohovky. Výsledkem je rozostření vidění na blízko i na dálku. Za pomoci brýlí, kontaktních čoček či laserové operace lze také tento stav účinně korigovat.
6. Glaukom
Zelený zákal představuje vážné onemocnění, při kterém dochází vlivem dlouhodobě zvýšeného nitroočního tlaku k poškození zrakového nervu. Příznaky jsou často jen těžko postřehnutelné, a choroba tak může vést k nevratnému poškození zraku až úplné slepotě. Důležité jsou proto pravidelné kontroly u oftalmologa, který oční tlak zkontroluje. Léčba glaukomu spočívá v aplikaci kapek, v některých případech je rovněž nutný chirurgický či laserový zásah.
7. Katarakta
Šedý zákal je zapříčiněn zakalením oční čočky, příčinou bývá stáří, onemocnění cukrovkou, kouření či sluneční záření. Nemocný vidí zamlženě a je pro něj obtížné vykonávat řadu každodenních činností. Katarakta je léčitelná náhradou čočky za čočku umělou.
8. Amblyopie
Amblyopie nebo také tupozrakost vzniká v dětství, kdy mozek z nějakého důvodu upřednostní vidění jen jedním okem. Vidění druhým okem je narušeno, přestože může být jinak zcela zdravé. Onemocnění je nejlépe léčitelné v dětském věku, a to zakrýváním lépe vidoucího oka.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com