Když pacient léčící se se zeleným glaukomem přestane reagovat na podávané léky nebo není schopen je brát, je na řadě speciální metoda nazývaná laserová trabekuloplastika. Napovíme, jak tento výkon probíhá a čím je nemocnému prospěšný.
Glaukom je chronické onemocnění, které je ve většině případů způsobené zvýšeným nitroočním tlakem. Toto zvýšení tlaku je způsobené narušením odtoku tekutiny zvané komorová voda, která v oku neustále vzniká a vyplňuje jeho vnitřek. V terapii tohoto závažného onemocnění se nejprve využívá řada léků, které zlepšují odtok komorové vody a jsou ve velké části případů dostatečně účinné. Někdy ovšem může navzdory této léčbě docházet ke zhoršování zdravotního stavu a to jsou případy, kdy může pomoci tzv. laserová trabekuloplastika.
- Jedná se o základní operační výkon při léčbě glaukomu, kdy lékař laserem v místě, kde komorová voda odtéká z oka, vypálí drobné dírky. Ty umožní lepší odtok tekutiny, a tedy i snížení nitroočního tlaku.
- Výkon se provádí ambulantně, to znamená, že nevyžaduje hospitalizaci, pouze do 2 hodin po provedení operace kontrolu lékařem.
- Celý zákrok trvá jen několik desítek minut.
- Rozlišují se dva typy tohoto výkonu, a to podle použitého přístroje: volí se mezi argonovou a selektivní laserovou trabekuloplastikou.
Možnost opakování zákroku
Tento výkon není definitivní, ale ve většině případů na čas značně zlepší zdravotní stav nemocného. Pacient i nadále musí pravidelně užívat léky na snížení nitroočního tlaku, ale v menších dávkách než před operací. Když se po nějaké době glaukom začne opět zhoršovat a je nutné operaci opakovat, volí odborník spíše selektivní laserovou trabekuloplastiku. Ta využívá méně výkonný laser, což při operaci způsobí menší mikroskopické jizvení v oku. Méně jizvení pak znamená lepší výsledky při opakovaných zákrocích.
Není proč se bát
Komplikace u laserové trabekuloplastiky jsou velmi vzácné.
- Nejčastější z nich je zvýšení nitroočního tlaku po operaci – prevencí je podání léků na snížení tlaku ve formě očních kapek těsně před výkonem nebo po něm.
- Dalšími komplikacemi mohou být lehký zánět duhovky, dočasné zamlžení zraku, bolest či zhoršení zraku (to je většinou dočasné, pokud nenastane z důvodu zvýšeného nitroočního tlaku).
(krot)
Zdroj: www.webmd.com