Lidé trpící zeleným zákalem nemají žádný důvod zanedbávat svou fyzickou kondici, právě naopak. Pravidelné cvičení nejenže nezhoršuje průběh zeleného zákalu, ale dokonce příznivě působí na snížení nitroočního tlaku.
Lidé trpící zeleným zákalem nemají žádný důvod zanedbávat svou fyzickou kondici, právě naopak. Navzdory rozšířenému přesvědčení pravidelné cvičení nejenže nezhoršuje průběh zeleného zákalu, ale dokonce příznivě působí na snížení nitroočního tlaku.
Obavy z fyzické aktivity jsou zbytečné
Nejčastější příčinou zeleného zákalu je abnormální zvýšení tlaku tekutiny, která vyplňuje oční komory. Dlouhodobé zvýšení tlaku uvnitř oka může vést až ke stlačení optického nervu a nevratnému poškození zraku. Hlavní starostí u většiny lidí trpících zeleným zákalem je proto udržet tlak uvnitř oka na přijatelné úrovni a samozřejmě nedělat nic, co by mohlo vést k jeho škodlivému zvýšení. Sport a fyzická aktivita naštěstí nepatří mezi činnosti, které by působily zvýšení nitroočního tlaku. Jejich vliv je dokonce přesně opačný.
Lidé se zeleným zákalem chtějí zůstat aktivní
V dnešní době se stále více lidí pravidelně věnuje nějakému druhu aerobního cvičení, jako je například jogging nebo jízda na kole. Lidé se zeleným zákalem pochopitelně nejsou žádnou výjimkou, a oni i jejich lékaři tak potřebují vědět, zda a jaký druh sportu mohou pravidelně provozovat bez jakýchkoli obav o svůj zrak.
Nejlepší sport pro lidi trpící zeleným zákalem je některý druh aerobního cvičení, to znamená spíše vytrvalostní aktivity, které rovnoměrně zatěžují celé tělo. Takovým vhodným sportem je již zmíněný jogging, jízda na kole, běh na lyžích, jízda na bruslích nebo i pravidelná svižná chůze. Naopak nepříliš vhodné aktivity jsou například potápění, vzpírání a adrenalinové sporty. Avšak pokud se jim člověk nevěnuje pravidelně, jejich vliv na průběh nemoci je patrně minimální.
Sport neškodí: vědecky potvrzeno
O vliv sportu na průběh zeleného zákalu se zajímá také tým odborníků z univerzity v Soluni. Nedávno proto realizovali studii, ve které měřili nitrooční tlak u lidí, kteří necvičí, u lidí s pravidelnou fyzickou aktivitou a také u pacientů se zeleným zákalem, kteří se pravidelně věnují aerobnímu cvičení. Výsledky ukázaly, že nitrooční tlak se po aerobním cvičení sníží, a to jak u zdravých jedinců, tak u těch se zeleným zákalem. Do budoucna se vědci hodlají zaměřit na otázku, jak výši nitroočního tlaku ovlivňují jednotlivé druhy sportů, a to zvláště u lidí, kteří užívají léky na snížení nitroočního tlaku.
(vek)
Zdroj: http://www.medcompare.com/news.asp?newsid=288297&typeid=46