Zelený zákal přichází nenápadně, proto si většinou nikdo neuvědomuje, že právě on sám se může stát obětí této nemoci. Právě v tom je ale její zákeřnost.
Zelený zákal přichází nenápadně, proto si většinou nikdo neuvědomuje, že právě on sám se může stát obětí této nemoci. Právě v tom je ale její zákeřnost.
Obvykle není možné určit, proč zelený zákal postihl právě toho konkrétního člověka. Z dlouhodobého pozorování mnoha pacientů však vyplynuly některé rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost onemocnění.
S přibývajícím věkem musíme být ostražitější
Stejně jako je to u mnoha dalších onemocnění, například rakoviny, cukrovky nebo Alzheimerovy choroby, také zelený zákal se vyskytuje častěji v pokročilém věku. Je to docela logické. Tak jako se během života opotřebují neurony v mozku nebo receptory reagující na inzulin, opotřebovávají se také struktury oka zodpovědné za normální nitrooční tlak a výživu citlivého zrakového nervu. Nemoci sice s přibývajícími léty přicházejí častěji, to ale rozhodně neznamená, že je normální mít v starším věku zelený zákal. Obzvláště dnes, kdy se dá většinou dobře léčit. Proto ani starší lidé by neměli rezignovat na svůj dobrý zrak a měli by v pravidelných intervalech navštěvovat očního lékaře.
Zelený zákal můžeme i zdědit
Přestože se nedá říci, že zelený zákal dědíme přímo jako třeba barvu vlasů nebo kůže, určité genetické dispozice k němu mít můžeme. Do dnešní doby již bylo identifikováno několik genů, které zvyšují pravděpodobnost rozvoje zeleného zákalu v průběhu života. Pokud se zelený zákal objeví u někoho z vašich blízkých příbuzných (rodiče nebo sourozenci), měli byste se před ním mít také více na pozoru. Je totiž možné, že rizikový gen máte se svými blízkými společný.
Proč neštěstí nikdy nechodí samo
Také v medicíně bohužel platí, že jedna nepříjemná událost nebo onemocnění nezůstávají osamoceny. Jinými slovy pokud již nyní trpíte nějakou oční vadou (například silnou krátkozrakostí) nebo jste v minulosti utrpěli úraz oka, je u vás i rozvoj zeleného zákalu pravděpodobnější. Je tomu tak proto, že oční struktury poškozené úrazem, popřípadě defektní již od narození mohou selhávat i v dalších oblastech. Například nejsou schopny udržet dostatečnou rovnováhu mezi tvorbou a odtokem nitrooční tekutiny, což je důležité pro správnou hodnotu nitroočního tlaku. Máte-li tedy již nyní se svýma očima nějaké problémy, buďte na ně dvojnásob opatrní.
(vek)