#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Průvodce očními kapkami pro léčbu glaukomu

Průvodce očními kapkami pro léčbu glaukomu

15. 7. 2012

V léčbě zeleného zákalu se většinou snažíme o snížení nitroočního tlaku, jehož zvýšení nejvíce poškozuje zrakový nerv. Většina lidí nemusí k účinnému snížení nitroočního tlaku podstupovat operaci a stačí dlouhodobá aplikace očních kapek.

V léčbě zeleného zákalu se většinou snažíme o snížení nitroočního tlaku, jehož zvýšení nejvíce poškozuje zrakový nerv. Většina lidí nemusí k účinnému snížení nitroočního tlaku podstupovat operaci a stačí dlouhodobá aplikace očních kapek. Těch ovšem existuje několik různých druhů a často se používají i jejich kombinace.

Které kapky jsou nejlepší?

Pro každého pacienta může být nejlepší něco jiného, a proto je důležité pečlivé lékařské vyšetření a pravidelné kontroly. V současné době se ovšem nejvíce používají takzvané prostaglandiny, které většinou dobře fungují a zároveň mají minimum nežádoucích účinků. U některých pacientů je ovšem třeba nasadit i některé z dalších uvedených léků.

  • Prostaglandiny – kromě toho, že jsou účinné i bezpečné, jejich užívání je i velmi pohodlné, protože prostaglandiny stačí kapat pouze jednou denně. Tyto léky uvolňují svaly uvnitř oka, takže usnadňují odtok nitrooční tekutiny.
  • Beta-blokátory – tyto léky se často užívají v kombinaci s prostaglandiny, jestliže ty samy o sobě nestačí. Beta-blokátory snižují množství vyprodukované nitrooční tekutiny.
  • Alfa-adrenergní agonisté – také tyto léky omezují produkci nitrooční tekutiny. Mezi nejčastější vedlejší účinky těchto léků patří zarudnutí oka a jeho svědění.
  • Blokátory karboanhydrázy – tyto léky rovněž snižující produkci nitrooční tekutiny se obvykle neužívají samy, ale v kombinaci s dalšími druhy kapek.
  • Parasympatomimetika – používají se hlavně v léčbě méně častého typu zeleného zákalu, takzvaného zeleného zákalu s uzavřeným úhlem, a napomáhají odtoku nitrooční tekutiny.
  • Epinefrin – tato látka může mít poměrně závažné nežádoucí účinky, v léčbě zeleného zákalu však působí hned dvojím mechanismem: snižuje produkci nitrooční tekutiny a zároveň zlepšuje její odtok.
  • Hyperosmotické léky – používají se pouze v případech dramaticky zvýšeného nitroočního tlaku a obvykle pouze jednou. Jejich podání rychle a účinně sníží nitrooční tlak dříve, než dojde k trvalému poškození zrakového nervu. Poté se může nasadit klasická dlouhodobá léčba.

(vek)

Zdroj: www.allaboutvision.com

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek