Říční slepota připravuje o zrak převážně chudé obyvatele afrických říčních údolí. Tuto exotickou chorobu způsobují drobní hlísti přenášení hmyzem. Hrozba slepoty donutila některé africké zemědělce, aby opustili úrodná údolí řek a přestěhovali se do hor.
Říční slepota nebo správněji onchocerciáza připravuje o zrak převážně chudé obyvatele afrických říčních údolí. Tuto exotickou chorobu způsobují drobní hlísti přenášení hmyzem a neustálá hrozba slepoty dokonce donutila některé africké zemědělce, aby opustili úrodná údolí řek a přestěhovali se do hor. Světová zdravotnická organizace však nedávno vydala prohlášení, podle kterého je možné v boji s říční slepotou zvítězit pomocí léků.
Po malém štípnutí můžete přijít o zrak
Odhaduje se, že říční slepotou je v současnosti nakaženo nejméně 37 milionů lidí. Nemoc může ohrozit také turisty, kteří navštěvují rizikové oblasti. Drobní červi, kteří onemocnění způsobují, mohou v lidském těle přežívat i několik let, a nemoc se tak může projevit až delší dobu po návratu z Afriky.
Nebezpeční původci říční slepoty přežívají nejprve uvnitř zvláštního druhu hmyzu – v takzvané černé mouše. Právě štípnutím této mouchy se zárodek červa dostává do lidského organismu a paraziti se následně rozšíří po celém těle. Ti, kteří uvnitř organismu případně uhynou, vyvolají bouřlivou reakci imunitního systému. Právě silná imunitní reakce působí škodlivě na všechny okolní tkáně, především na oko.
Vítězství v boji s nemocí je možná na dosah
Již dlouhou dobu lékaři vědí, že říční slepotu je možné léčit určitým typem léků. Až dosud však nikoho nenapadlo, že by se šíření této nemoci dalo zcela zabránit a zachránit tak zrak mnoha chudým africkým zemědělcům. Poslední vědecké výzkumy naznačují, že to možné je. Odborníci se zaměřili na tři oblasti nacházející se ve státech Mali a Senegal, kde se říční slepota endemicky vyskytuje. Sledování těchto oblastí trvalo celých 17 let, během kterých byly celé místní komunity pravidelně léčeny speciálním protiparazitickým lékem. Ukázalo se, že v těchto léčených komunitách se objevuje jen velmi málo nových případů infekce – a po dalším sledování dokonce nové nákazy vymizely úplně.
Vědci si zatím nejsou jisti, že podobný úspěch v boji proti říční slepotě se podaří zopakovat také v dalších endemických oblastech. Tím hlavním poznatkem však je, že je vůbec možné pomocí léků vykořenit chorobu, která má zhoubný vliv na celé africké vesnice a celé zemědělské komunity ohrožuje slepotou.
(vek)
Zdroj: http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8160525.stm