Pro všechny pacienty s chronickým onemocněním platí, že než jim jakýkoliv odborník předepíše nějaký nový lék, měl by o této dlouhodobé chorobě vědět.
Pro všechny pacienty s chronickým onemocněním platí, že než jim jakýkoliv odborník předepíše nějaký nový lék, měl by o této dlouhodobé chorobě vědět. Stejně tak o všech přípravcích, které užívají. Nejinak je tomu i u lidí se zeleným zákalem, kteří by se měli navíc vyvarovat hlavně léků zvyšujících nitrooční tlak.
Rizikové skupiny
I když nevhodných přípravků může být pro pacienty se zeleným zákalem více, zvláštní pozornost by měli věnovat především lékům z následujících skupin:
- Kortikosteroidy. Tato skupina preparátů s protizánětlivým účinkem (ale také se širokým spektrem potenciálních nežádoucích účinků) může přispívat ke zvýšení nitroočního tlaku a tím zvyšovat riziko vzniku zeleného zákalu nebo zhoršovat jeho průběh. To, do jaké míry kortikosteroidy ovlivní výši tohoto tlaku, přitom velmi závisí na konkrétním přípravku a jeho dávkování.
- Antidepresiva. Deprese je onemocnění jako každé jiné a na jeho léčbu se používají tzv. antidepresiva. Riziko nebo zhoršení průběhu zeleného zákalu mohou vyvolávat pouze některá tato léčiva, a proto je důležité, aby psychiatr předepisující léky věděl, kteří jeho pacienti s depresí se zároveň léčí také se zeleným zákalem.
- Antiepileptika. Některé přípravky užívané v léčbě epilepsie mohou negativně ovlivňovat zrak a také podporovat vznik takzvaného zeleného zákalu s uzavřeným úhlem.
Zeptejte se odborníka
Váš oční lékař, u kterého se léčíte se zeleným zákalem, nejlépe ví, které další léky zároveň můžete, nebo naopak nesmíte užívat. Proto pokud vám někdo jiný předepíše nový preparát nebo se rozhodnete pravidelně užívat některý z volně prodejných přípravků, měli byste o tom svého očního lékaře informovat. Právě on nejlépe poradí, co lze brát, aniž by to mělo negativní vliv na vaše chronické oční onemocnění.
(vek)
Zdroj: www.livestrong.com/article/168603-medications-to-avoid-for-glaucoma-patients/