#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Sklivcové zákalky jsou neškodné, ale dokážou pěkně potrápit

Sklivcové zákalky jsou neškodné, ale dokážou pěkně potrápit

1. 6. 2008

Člověk hned nemusí trpět závažnou chorobou, aby se necítil dobře. Onemocnění s téměř poetickým názvem sklivcové zákalky je toho příkladem.

Člověk hned nemusí trpět závažnou chorobou, aby se necítil dobře. Onemocnění s téměř poetickým názvem sklivcové zákalky je toho příkladem.

Sklivcové zákalky jsou drobounké částečky uvnitř části lidského oka, která se nazývá sklivec. Sklivec je rosolovitá hmota vyplňující většinu očního bulbu a musí být naprosto čirá a průzračná, aby jí mohly procházet světelné paprsky až na sítnici, která se nachází za sklivcem. Sklivcové zákalky vnímá člověk jako malé stíny, které se pohybují v jeho zorném poli spolu s očními pohyby a které nelze odstranit mrkáním, ačkoli mohou vzbuzovat pocit, že člověku spadlo něco do oka.

Jak zákalky vznikají

Sklivec, stejně jako každá část našeho těla, se s věkem mění, a nikoli k lepšímu. Zákalky vznikají postupnou změnou konzistence sklivce, kdy se některá jeho část více zkondenzuje nebo naopak zkapalní. Také může dojít k oddálení sklivcové hmoty od sítnice, což všechno člověk vnímá jako drobné zákalky (stíny) v zorném poli.

Neškodné, ale nepříjemné

Přestože v naprosté většině případů vznik zákalků nesignalizuje žádnou oční chorobu, která by ohrožovala zrak, pokud je jich více nebo jsou větší, dokážou své nositele velmi potrápit. Důkazem toho je fakt, že o sklivcových zákalcích existuje u nás i v zahraničí několik specializovaných internetových stránek, vesměs vedených lidmi, kteří mají se zákalky své (nepříjemné) zkušenosti. Lékaři obvykle o zákalcích nemluví ani na ně neupozorňují – jsou totiž neškodné, a proto vcelku nezajímavé.

Kdy je třeba se mít na pozoru

Přestože zmíněné zákalky v zorném poli se často objevují s věkem a nijak nás neohrožují, mohou někdy signalizovat závažné oční onemocnění. To však nelze v některých případech zjistit bez odborného vyšetření, proto máte-li pochybnosti, je vždy lepší vyhledat očního lékaře a se svým problémem se mu svěřit. Pojmout podezření, že něco není v pořádku, bychom měli například tehdy, když je zákalků hodně nebo nám zkreslují vidění (vzhled „padajících sazí“). Také když se objeví náhle, nebo jim dokonce předchází úraz oka. Neškodné sklivcové zákalky by rozhodně neměly být doprovázeny jinými fenomény, jako jsou světelné záblesky nebo pocit, že dívám „přes vodní kapku“. Více na pozoru při výskytu zákalků by se měli mít také lidé výrazně krátkozrací, kteří jsou kvůli své vadě více náchylní k závažným onemocněním oka, jako je odchlípení sítnice nebo zelený zákal.

(vek)

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek