Sklivcové zákalky jsou malé skvrnky, které se mohou objevovat ve vašem zorném poli. Nejlépe viditelné jsou tehdy, když se díváme na něco světlého – například na modrou oblohu nebo bílý papír.
Sklivcové zákalky jsou malé skvrnky, které se mohou objevovat ve vašem zorném poli. Nejlépe viditelné jsou tehdy, když se díváme na něco světlého – například na modrou oblohu nebo bílý papír. I když nás mohou zákalky někdy obtěžovat, obecně nejsou pro náš zrak nijak nebezpečné.
Když jde o vážnější onemocnění
Většina lidí si na svoje sklivcové zákalky snadno zvykne a bez potíží je ignoruje. Již vytvořené zákalky se mohou také časem zmenšovat nebo úplně zmizet. Jen výjimečně se z neškodné záležitosti vyvine problém, který vyžaduje lékařský zákrok. Přesto je dobré mít na paměti, že příznaky podobné sklivcovým zákalkům mohou mít i některá vážná a náš zrak bezprostředně ohrožující onemocnění.
Mezi onemocnění, která se mohou projevovat podobně jako zákalky – například „sazemi“, záblesky, „vlněním vody“ nebo jinými nezvyklými efekty v zorném poli – patří následující:
- odchlípení sítnice,
- trhlina v sítnici,
- krvácení uvnitř oka z různých příčin,
- zánět vnitřních částí oka,
- nádor uvnitř oka (velmi vzácné).
Proč zákalky vznikají
Sklivcové zákalky jsou obvykle tvořené malými zrníčky kolagenu, což je bílkovina, která se nachází v lidském těle snad všude. Zákalky jsou uloženy ve sklivci, rosolovité hmotě vyplňující zadní část oční koule. S přibývajícím věkem se kolagenová vlákna ve sklivci sráží, trhají a jejich útržky pak mění množství světla dopadající na sítnici, což se v naše zorném poli projevuje právě jako drobné tečky nebo vlákna.
Dají se zákalky léčit?
Obyčejné sklivcové zákalky, které nesouvisejí s jiným vážnějším onemocněním, léčbu nevyžadují. Pokud vám ve vašem zorném poli překáží, můžete je odsunout jinam tím, že budete pohybovat okem střídavě do stran nebo ještě lépe nahoru a dolů. Pokud by ve zcela výjimečných případech bylo zákalků tolik nebo byly tak velké, že by zhoršovaly vaše vidění, je možné je odstranit chirurgicky.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com