Během těhotenství se v těle ženy odehrává mnoho změn, které mohou vyvolat nebo zhoršit určité onemocnění. Tento stav ovlivňuje i glaukom.
Glaukom, lidově nazývaný zelený zákal, je postižení nervové tkáně oka a kvůli nedostatečně fungující sítnici dochází k porušení vnímání rozsahu vidění. Průběh nemoci mohou ovlivnit různé faktory, například i těhotenství.
Glaukom je závažné onemocnění, nicméně jej lze úspěšně léčit. Nutné je však na onemocnění přijít včas a začít s řešením obtíží.
Během těhotenství se v těle ženy odehrává mnoho změn, které mohou vyvolat nebo zhoršit určité onemocnění. Tento stav ovlivňuje i glaukom.
Tým výzkumníků, který vede dr. Grosskreutz z Harvard Medical School z Bostonu, sledoval skupinu patnácti těhotných žen trpících glaukomem, resp. porovnával údaje dvaceti osmi očí.
Ačkoli u velkého množství nastávajících maminek byla nemoc v tomto období stabilizována, u několika z nich bylo zaznamenáno závažné zhoršení jejich obtíží.
Třináct z nich užívalo léky na glaukom, ve většině případů to byly betablokátory, a tyto léky nevykazovaly žádné vedlejší účinky.
U šestnácti očí (57,1 %) byl zjištěn stabilní nitrooční tlak a nulové výpadky v zorném poli. U pěti očí nitrooční tlak stabilní dále setrval nebo stoupal, a zároveň se objevily výpadky v zorném poli. U dalších pěti očí nitrooční tlak stoupal, ale nebyly zaznamenány výpadky v zorném poli. U zbývajících dvou očí byly výsledky neprůkazné.
Závěry studie bostonského týmu jsou takové, že při patřičné lékařské péči většina jejich pacientek s glaukomem neměla během těhotenství žádné potíže s výpadky zorného pole. Na základě tohoto výzkumu doporučují autoři studie očním lékařům, aby své pacientky trpícím glaukomem v době těhotenství pečlivě sledovali.
Pokud tedy hodláte otěhotnět nebo dítě již čekáte a trpíte glaukomem nebo patříte do rizikové skupiny, měla byste spolu se svým ošetřujícím lékařem věnovat svým očím zvýšenou péči.
(jan)
Zdroj: Archives of Opthalmology 2006;124:1089–1094.