#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
V zimě věnujte svým očím náležitou péči

V zimě věnujte svým očím náležitou péči

3. 3. 2012

I když se z nebe každou chvíli spouští sníh nebo déšť, v zimním období je ve skutečnosti okolní atmosféra spíše suchá. Nízká vzdušná vlhkost se projevuje na stavu naší pokožky, vlasů, ale také očí.

I když se z nebe každou chvíli spouští sníh nebo déšť, v zimním období je ve skutečnosti okolní atmosféra spíše suchá. Nízká vzdušná vlhkost se projevuje na stavu naší pokožky, vlasů, ale také očí.

Sucho nesvědčí pleti ani očím

K suché atmosféře venku se ještě přidává pobyt v často přetopených a vysušených místnostech, ve kterých v zimě trávíme většinu času. Po ránu si můžeme všimnout suché a olupující se pleti na obličeji. Pokožka celého těla často svědí a „vypije“ každou kapku tělového mléka, kterou jí dopřejeme. Kromě naší kůže jsou na suché prostředí velmi citlivé i naše oči, a projevy suchých očí mohou být opravdu nepříjemné.

Trojice pomocníků: brýle, zvlhčovač a kapky

Mezi časté příznaky suchých očí patří pálení očí, svědění a přecitlivělost, pocit cizího tělesa v oku nebo i rozostřené vidění. Těmto projevům můžeme zabránit, pokud budeme o své oči v zimě správně pečovat.

Sluneční brýle – sluneční brýle na horách, jako ochrana proti jasnému horskému slunci a jiskřícímu sněhu, jsou pro většinu lidí samozřejmostí. Brýle však v zimě nepředstavují jen ochranu proti slunci a jejich nošení by se nemělo omezit jen na okolí horských středisek. Sluneční brýle chrání oči především proti silnému a mrazivému větru, který je při pobytu venku nejvíce vysušuje.

Zvlhčovače vzduchu – topení v našich bytech významně snižuje vlhkost vzduchu uvnitř, což se projevuje na naší pokožce, očích, ale někdy i působí problémy s dýcháním (hlavně u astmatiků). Proto bychom měli udržovat vzdušnou vlhkost na přiměřené úrovni pomocí zvlhčovačů vzduchu nebo alespoň pomocí odpařovačů s vodou umístěných na radiátorech.

Oční kapky – pokud jsou vaše problémy se suchýma očima nesnesitelné, pořiďte si zvlhčující oční kapky. Zároveň byste však měli navštívit svého očního lékaře a ujistit se, že vaše potíže nejsou způsobené ještě něčím jiným. Lékař vám také poradí s výběrem vhodných kapek.

(vek)

Zdroj: www.eyecare2020.com

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek