#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Vědci objevili gen zodpovědný za krátkozrakost

Vědci objevili gen zodpovědný za krátkozrakost

24. 10. 2010

Krátkozrakost neboli myopie je nejčastější porucha zraku na světě a trpí jí stále více lidí. Přitom o genetickém podkladě, který se na vzniku krátkozrakosti bezpochyby podílí, bylo až dosud známo velmi málo.

Krátkozrakost neboli myopie je nejčastější porucha zraku na světě a trpí jí stále více lidí. Přitom o genetickém podkladě, který se na vzniku krátkozrakosti bezpochyby podílí, bylo až dosud známo velmi málo.

Mezinárodní tým vědců nedávno objevil gen, který má na svědomí vznik krátkozrakosti, přinejmenším v některých populacích – konkrétně u bělošských obyvatel Nizozemska, Velké Británie a Austrálie. Práce byla nedávno publikována v odborném časopise Nature Genetics. Objevení zodpovědného genu bohužel ještě neznamená, že léčba krátkozrakosti je již za dveřmi. Od takového objevu totiž musí často uplynout ještě mnoho let, než odborníci dospějí ke konkrétní účinné léčbě. Podle odborníků je však právě krátkozrakost dobrým kandidátem pro takzvanou genovou terapii, což by mohlo celý proces výrazně urychlit.

Průběh léčby pod drobnohledem

Vedoucí výzkumného týmu profesor Terri Young tvrdí, že oko samotné je přímo ideální orgán pro genovou terapii. Má totiž relativně malý objem a je jasně oddělené od okolních tkání, takže léčebný genetický zásah zůstane koncentrován na jednom místě uvnitř oka. Navíc je oko snadno přístupné, a lékaři tak mohou pozorovat účinky a průběh léčby, aniž by museli invazivně zasahovat do organismu.

Města krátkozrakých lidí

Nejvíce krátkozrakých lidí je pravděpodobně v Singapuru – téměř osmdesát procent tamních obyvatel. Ve Spojených státech je pak krátkozraká asi jedna třetina obyvatel. Častý výskyt krátkozrakosti může některým zemím způsobovat i praktické problémy, mají například nedostatek vojenských pilotů a dalších profesí s podobně přísnými nároky.

Dívejte se na horizont

Přestože léčba krátkozrakosti si ještě vyžádá mnoho sofistikovaného úsilí, profesor Young prozatím nabízí i jednodušší řešení: „Lidé by měli chodit hodně ven a dívat se do dálky, k horizontu. Dnešní způsob práce většinou nutí naše oči zaostřovat na blízké předměty, a proto jsou v neustálém napětí. Také život ve městech, kde je méně příležitostí vyhlížet vzdálené objekty, negativně ovlivňuje především vyvíjející se oči dětí, ale i mnohých dospělých.“

(vek)

Zdroj:
www.medcompare.com

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek