I když nelze předpovědět, u koho se v průběhu života zelený zákal rozvine, a u koho nikoliv, existují okolnosti, které naše „naděje“ na vznik tohoto onemocnění zvyšují.
I když nelze předpovědět, u koho se v průběhu života zelený zákal rozvine, a u koho nikoliv, existují okolnosti, které naše „naděje“ na vznik tohoto onemocnění zvyšují. Čím více těchto rizikových faktorů se u vás objevuje, tím byste měli být bdělejší a podstupovat pravidelná vyšetření a preventivní oční prohlídky.
Rizikové faktory zeleného zákalu
Faktory, které zvyšují riziko zeleného zákalu, se liší podle přesného typu zákalu. Rizikové faktory nejběžnějšího typu zeleného zákalu, tedy takzvaného glaukomu s otevřeným úhlem, jsou následující:
- Zvýšený nitrooční tlak – glaukom s otevřeným úhlem je často spojen s vyššími hodnotami nitroočního tlaku, než je norma. Na druhou stranu ne všichni lidé, kteří mají glaukom s otevřeným úhlem, mají zároveň zvýšený nitrooční tlak. Odhady se trochu liší, avšak přibližně 40 až 50 % lidí s glaukomem má normální hodnoty nitroočního tlaku, a u většiny lidí se zvýšeným nitroočním tlakem naopak nikdy nedojde k rozvoji glaukomu. Zvýšený nitrooční tlak je možné léčit, i když ve všech případech léčbu nevyžaduje. Pokud jej však u vás lékař zjistí, měli byste být pravidelně sledováni, i když se u vás glaukom nerozvine.
- Věk – riziko vzniku zeleného zákalu se prudce zvyšuje ve věku po čtyřicítce.
- Rodinná anamnéza – příbuzní lidí s glaukomem s otevřeným úhlem, který není způsoben jiným onemocněním (a proto se mu také běžně říká „primární“ glaukom s otevřeným úhlem), mají přibližně devětkrát vyšší riziko vzniku stejného onemocnění. První známkou onemocnění jsou v těchto případech často změny uvnitř oka (například jiný vzhled papily očního nervu), a nikoli zvýšený nitrooční tlak.
- Glaukomatické poškození zraku na jednom oku – již vzniklé poškození jednoho oka způsobené glaukomem je spojeno s vyšším rizikem budoucího poškození i na druhém oku. Pokud není glaukom u prvního oka léčen, je riziko, že se glaukom během pěti let objeví i na druhém oku, přibližně 29 %.
- Diabetes (cukrovka) – u lidí s diabetem se častěji vyskytuje zvýšený nitrooční tlak než u lidí bez tohoto onemocnění. Diabetici mají také vyšší riziko takzvaného sekundárního glaukomu, který je v tomto případě způsoben tvorbou nových krevních cév uvnitř oka, blokujících normální odtok nitrooční tekutiny.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com