Chytré telefony jsou v dnešní době běžnou součástí našeho života. Jejich funkce se neustále navyšují a zdokonalují, není tudíž divu, že pozvolna pronikají i do oblasti medicíny. Nutno říci, že především v roli ochránců našeho zdraví.
Inteligentní telefony dnes prostřednictvím mobilních aplikací umožňují pacientům sledovat jejich zdravotní stav, komunikovat na dálku s lékařem a předávat si potřebné informace. Počet uživatelů těchto aplikací celosvětově prudce roste a podle nedávného průzkumu v Německu letos dosáhne čísla 500 milionů. Podobný trend zaznamenala i Americká léková agentura (FDA), která už vydala pro tamější trh doporučené postupy regulující používání těchto technologií v praxi.
Neúnavní hlídači
Očekává se, že inteligentní mobily a další nové informační systémy budou v budoucnosti hrát v oblasti zdravotní péče významnou roli. Vedle zlepšení kvality poskytování těchto služeb mohou z ekonomického hlediska výrazně přispět ke snížení nákladů na zdravotní péči. V současnosti už je na trhu k dispozici několik aplikací, které jsou určeny přímo pro pacienty s glaukomem. Většinu z nich si můžete stáhnout do svých přístrojů bezplatně nebo jen za nízkou cenu. Jedná se o účinný nástroj ke zlepšení spolupráce při terapii, a to hlavně díky funkci automatického upomínače braní léků.
- Jednou z nejrozšířenějších je aplikace EyeDrops, která je kompatibilní se systémy Android a iOS. Pacientům připomene, kdy si mají nakapat do očí, a uchovává také dlouhodobé záznamy o tom, kdy a jaké léky si člověk vzal.
- Dalším oblíbeným programem je MyEyeDrops, který obsahuje i praktické vzdělávací video, jak se má správně do očí kapat.
- Tyto aplikace si mohou stáhnout na App store nebo Google Play samozřejmě i čeští pacienti, nevýhodou však je to, že jsou dostupné jen v anglické verzi.
- Další soubory pak poskytují pacientům například možnost provádění některých orientačních testů zraku.
- Zatím ve fázi testování jsou programy, které budou umět například sledovat hodnoty nitroočního tlaku i v domácím prostředí.
Chystá se léčba na dálku
Telemedicína neboli přenos informací mezi lékařem a pacientem na dálku je moderní obor s velkým potenciálem. V této oblasti se od chytrých telefonů očekává, že budou umět částečně nahradit některé lékařské přístroje. Budou mimo jiné schopné pořizovat digitální snímky oka s vysokým rozlišením, díky kterým pak lékař může na dálku stanovit předběžnou diagnózu pacienta.
(svat)