#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Zelený zákal: lékaři mají další účinný preparát!

Zelený zákal: lékaři mají další účinný preparát!

14. 9. 2015

V současnosti existuje několik skupin léků, které dokážou velmi dobře snižovat nitrooční tlak a tak zabránit poškození zrakového nervu. Jedněmi z nich jsou i takzvaná analoga prostaglandinů. Jejich přínos v terapii zeleného zákalu je nesporný.

Analoga prostaglandinů jsou poměrně novým přístupem v léčbě glaukomu s otevřeným úhlem. Tyto léky jsou vyráběny podle prostaglandinů, které si lidský organismus sám vytváří. Jde o velmi důležité látky, jež se podílejí na ohromném množství procesů v těle. A některé prostaglandiny dokážou snižovat nitrooční tlak. Při aplikaci do oka však dochází k rozvoji nepříjemných vedlejších účinků – právě kvůli tomu se v léčbě glaukomu používají látky jim podobné, takzvaná analoga.

  • Analoga se podávají obdobně jako jiné léky ve formě kapek. Díky tomu rychle pronikají do oka a urychlují odtok nitrooční tekutiny.
  • Zvýšení tohoto odtoku přitom probíhá jinou cestou než oblastí trámčiny komorového úhlu, která právě bývá místem blokády u glaukomu.
  • Výhodou této skupiny léků je skutečnost, že se aplikují pouze jednou denně.
  • I analoga prostaglandinů mohou mít nežádoucí účinky, ty však nebývají nikterak závažné. Jedná se zejména o pocit cizího tělesa či píchání v oku nebo zarudnutí spojivek.

Účinný a dobře snášený lék

Konzervativní léčba glaukomu má za cíl zabránit ztrátě zraku pomocí snížení nitroočního tlaku. Tuto domněnku se snažili ve svém výzkumu potvrdit i britští vědci. Výzkum otištěný v prestižním vědeckém časopise The Lancet probíhal v letech 2006–2010 a zúčastnilo se ho celkem 516 jedinců.

  • Účastníci studie byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna část podstoupila léčbu analogem prostaglandinu, zatímco druhá dostávala placebo, tedy neúčinnou látku.
  • Podle předpokladů došlo během léčby k výraznému snížení nitroočního tlaku právě u skupiny léčené analogem prostaglandinu. U jedinců, kteří dostávali placebo, byl pozorován pouze lehký pokles.
  • Terapie analogy prostaglandinů podle výzkumu také přispívá k dlouhodobému zachování rozsahu zorného pole.
  • Během léčby navíc nedošlo k rozvoji žádných závažných nežádoucích účinků.

Analoga prostaglandinů tak představují nejen vysoce účinnou, ale také bezpečnou možnost léčby glaukomu s otevřeným úhlem.

(holi)

Zdroj:
www.thelancet.com

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek