#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Zelený zákal není jen jeden, všechny ale mohou skončit slepotou

Zelený zákal není jen jeden, všechny ale mohou skončit slepotou

10. 11. 2016

Glaukom je zákeřná nemoc. Nenápadně ničí zrak, a pokud člověk nechodí pravidelně k očnímu lékaři, často je odhalena až v pokročilém stadiu. Kdy jste byli na kontrole zraku naposledy vy?

Zelený zákal čili glaukom je onemocnění, které způsobuje poškození zrakového nervu a v průběhu času se zhoršuje. Často je tato potíž spojena se zvýšením tlaku uvnitř oka, který se nazývá nitrooční. Poničení zrakového nervu, který přenáší informace z oka do mozku, může způsobit trvalou ztrátu vidění. Existuje několik typů zeleného zákalu.

U glaukomu je důležitý úhel

Jedná se o tzv. komorový úhel, který je tvořen duhovkou a rohovkou. Podle toho, zda je otevřený (tekutina volně protéká), či uzavřený (tekutina nemůže protékat), rozlišujeme typ zeleného zákalu.

1. S otevřeným úhlem. Jde o nejčastější formu glaukomu. Vše se zdá být nepoškozené, nicméně tekutina proudící přes kanálky oka, nazývané trabekulární (komorový) systém oka, se tvoří nadbytečně. Ztráta zraku je obvykle pomalá a pozvolná. Lidé si nemusejí všimnout žádných varovných příznaků. U tohoto typu zeleného zákalu hraje významnou roli genetická predispozice, tedy náchylnost k rozvoji onemocnění. Léčba zahrnuje kombinaci:

  • očních kapek,
  • laserové trabekuloplastiky,
  • chirurgického zákroku.

Léčivé přípravky pomáhají snížit nadměrnou tvorbu tekutiny. Laserová trabekuloplastika je zákrok, který zlepší funkci komorového systému oka tak, aby tekutina mohla lépe proudit. K chirurgickému řešení se přistupuje tehdy, pokud předešlé dva postupy nevedou ke zlepšení stavu.

2. S uzavřeným úhlem. Tento typ glaukomu je v západních zemích méně častý, na rozdíl třeba od Asie. Špatný tok tekutiny je způsobený tím, že úhel mezi duhovkou a rohovkou je příliš úzký a je fyzicky zatarasen duhovkou. Tento stav vede k náhlému zvýšení tlaku v oku. Zelený zákal s uzavřeným úhlem je spojen s vysokým stupněm dalekozrakosti a rozvojem šedého zákalu (zakalení oční čočky). Projevuje se:

  • náhlou bolestí v oku,
  • nevolností,
  • bolestí hlavy,
  • rozmazaným viděním.

V léčbě se používají léky, které pomáhají lepšímu odtoku tekutiny, což je cílem i laserového zákroku. Operaci je pak poslední možnou volbou.

Další typy

Normotenzní glaukom. Je to zákal s normálním nitroočním tlakem, přesto dochází k poškození zrakového nervu. Vyšší riziko jeho vzniku přináší onemocnění srdce a cév, jakýkoliv typ zeleného zákalu u rodinných příslušníků nebo předkové japonského původu. Léčí se podobně jako glaukom s otevřeným úhlem, ale tlak v oku je třeba udržovat na nižší hodnotě, aby se předešlo postupné ztrátě zraku.

Sekundární glaukomy. Vznikají jako komplikace jiných chorob, třeba šedého zákalu, cukrovky (diabetu mellitu), při poranění či nádorech oka apod. Poškození odvodného kanálku je třeba řešit léky nebo operací.

Jelikož většina lidí se zeleným zákalem nemá zpočátku žádné příznaky, je důležité navštěvovat svého očního lékaře pravidelně. Jen tak může být zvýšený nitrooční tlak včas odhalen a léčen. Prognóza závisí na stupni poškození zrakového nervu. Pokud se problém neodhalí včas, vede k trvalé slepotě.

(ave)

Zdroj:
www.visionaware.org
www.webmd.com

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek