Laserový operační zákrok používaný ke korekci krátkozrakosti může pomoci nejen dospělým, kteří nechtějí nosit brýle a jejichž oční vada se již ustálila.
Laserový operační zákrok používaný ke korekci krátkozrakosti může pomoci nejen dospělým, kteří nechtějí nosit brýle a jejichž oční vada se již ustálila. Laser je vhodný i pro děti, které jsou krátkozraké a zároveň trpí šilhavostí. Některé z nich, například ty s neurologickými problémy nebo s autismem, odmítají nosit brýle. Laserová operace, která zlepší zrak, má zároveň pozitivní vliv i na chování a neurologické příznaky těchto dětí.
Lepší zrak umožní i lepší kontakt okolím
Mít dobrý zrak je důležité nejen pro zdravého dospělého člověka, ale i pro malé děti s neurobehaviorálními poruchami (nervové poruchy a z nich vyplývající poruchy chování). Podle lékařů laserový zákrok označovaný zkratkou PRK, který se u dospělých používá ke korekci krátkozrakosti, pomohl u těchto dětí zlepšit i jejich mentální vývoj a zmírnit projevy onemocnění.
Metoda PRK (fotorefrakční keratektomie) byla ke korekci krátkozrakosti poprvé použita již koncem osmdesátých let. Přestože většinou je dnes nahrazována novějšími metodami, existují specifické případy, kdy je její použití stále velmi vhodné.
Když obyčejné brýle nestačí
Většina lidí s vážnou refrakční vadou, krátkozrakostí nebo dalekozrakostí, bude nosit brýle, které jim předepsal lékař. Vždyť proč by měli chodit po světě se silně rozmazaným viděním, když jejich problém vyřeší pár jednoduchých skel? Přesto existuje malá skupina pacientů, kteří ke vlastní škodě s očním lékařem nespolupracují, většinou jsou to děti s neurobehaviorálními poruchami, například autismem. Právě u těchto dětí však může zlepšení jejich zraku mít výrazně pozitivní vliv také na jejich duševní vývoj a celkový zdravotní stav. U dětí s PRK se po operaci přibližně o 10 % zlepšila především komunikace s okolím a také schopnost sociálního kontaktu.
(vek)
Zdroj: www.osnsupersite.com